Dilim Gülümsüyo!

Yemek kültürü konulu kitapları çok seviyorum. Hepsi benim olsun istiyorum 🙂 Sizlerle bu tutkumu, onları tanıtarak paylaşacağım. İlk olarak Hülya Ekşigil’in “Dilim Gülümsüyo!”suyla başlıyorum. Önce adı ilgimi çekti, sonra da gazetecilik döneminden bildiğim yazarı Hülya Ekşigil. 2007 yılında Olimpos’ta yaptığımız tatil sırasında okudum onu.

Kitap adını, dört yaşındaki bir çocuğun çikolatalı dondurma yedikten sonra yaptığı yorumdan alıyor. Hülya Ekşigil, tarifleri, yemek yapmanın püf noktalarını, mekanları, yaşanmış hikayeler içinde tatlı tatlı aktarıyor. “Unutma bizi”dolmasının nerelerde yapıldığını, hangi bitkiyi geçmişte yalnızca din adamlarının toplayabildiğini, bademle mandolinin arasındaki bağlantıyı, hangi balığın buzdolabından dışarıya sıçrayabildiğini buradan öğreniyorsunuz.

Hülya Hanım’ın “Bilgisi kıt, duygusu bol, oldukça kişisel bir yazı” olarak tanımladığı, Ramazan pidesiyle ilgili bölüm en sevdiklerimden. Bakın işte, yine pide kokusu getirdi burnuma, huzurla doldum! Şöyle sıcak sıcak olsa da tereyağ sürüp peyniri koyup bir güzel yesem, yanında da çay…

Ramazan pidesini işin ehillerine bırakıyorum, tarifler bölümünde kitaptan aldığım “Sıcak Çikolata” yı paylaşıyorum. Evdeki malzemeler ve üzerimdeki yorgunluk nedeniyle kolay olanı seçtim bu akşam.

Siz de Hülya Ekşigil’in “Dilim Gülümsüyo!” dünyasına girmek isterseniz, http://www.idefix.com/ ‘dan Oğlak Yayıncılık özel fiyatlıyla kütüphanenize ekleyebilirsiniz.

Advertisements
This entry was posted in Çok Okuyan mı Bilir, Dilim Gülümsüyo, Hülya Ekşigil, Yemek Kitabı. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s