Bu Yazıyı Drop Tutkusundan Dolayı Eşime Adıyorum

Şeker deyince aklınıza parlak, rengarenk, minik tatlı lezzetler geliyor değil mi? Hazır olun bu yazı, siyaha yakın kahverenginde, tuzlu-tatlı şekerlerle ilgili.

Onlar hayatıma, Hollanda’da büyüyen eşimle tanışmamla birlikte girdi. Tutkunu olduğu bu garip şekerler için gezmediğimiz alış veriş merkezi kalmadı. Hollanda’dan gelenlere sürekli sipariş verildi. Peki ben tadı beğendim mi? Kimi çeşitlerini evet, ama hala dişlerime yapışıp kalmasına sinirleniyorum.

İnternette şöyle bir araştırma yaparsanız; contaya benzer, tuzlu, kokusu kötü tanımlamaları ile karşılaşacaksınız. Hollanda Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu’ndan aldığım bilgi ve yönlendirme ile size oldukça ayrıntılı bir yazı hazırladım. Gelin drop gerçeğini birlikte öğrenelim:

Drop tipik bir Hollanda lezzeti. Günümüzde lale, takunya ve yel değirmenleri ile birlikte ülkenin ulusal sembolleri arasında anılıyor. Aslında, ana maddesi olan meyan kökünün geçmişi Hollanda’ya dayanmıyor. Meyan kökü tarih boyunca pek çok imparatorluk, krallık ve medeniyet tarafından derde deva olarak kullanılmış.

Meyan kökünün 3000 yıllık uzun bir tarihi geçmişi var, tıp ve beslenme alanında kullanılagelmiş. Romalılar ve Yunanlılar, meyan kökü özünü, öksürük ve mide ülseri tedavisinde kullanmış. Hititler (M.Ö.1500) devrinde kullanılan bitkisel maddeler içerisinde, meyan kökü de geçiyor. Anadolu’da Hititlerden beri elde edilen meyan kökü, Doğu ve Batı ülkelerine satılmış. Her derde deva ve özellikle panzehir olarak uzun yıllar Çinliler tarafından kullanılmış ve halen de kullanılmakta.

Meyan kökü, askeri amaçlarla ilk kez, Roma İmparatoru Büyük İskender’in yaptığı seferlerde, askerin susuzluğunu gidermek için kullanılmış. Mısır Firavunu Tutankhamon’un mezarında da meyan kökü çıkmış. Meyan balı, Sultan III. Mehmet için hazırlanan “Terkib-i Şahi”nin terkibinde bulunan 6 maddeden biri. Osmanlı Dönemi’nde hem Avrupa’ya hem de Amerika’ya satışı yapılıyormuş.

1731 yılında, İtalyan Giorgio Amarelli bugün de kullanılmakta olan taze kök ve damla üretim sürecinden suyu çıkarmayı başarmış. 1760’ta İngiliz eczacı George Dunhill İngiltere’de satılan meyan köklü bir ilaç hazırlamış. Bu, Avrupa kıtasına açılan tüketimin başlangıcı olarak kabul ediliyor.

Bundan sonra aktaracaklarım drop yapımına açıklık getirir özellikte…
Meyan kökleri, sonbaharda hasat edilir, rendelenir ve kurutulur. Bol su içinde kaynatılıp kaplara dökülür ve bloklar halinde fabrikalara gönderilir. Drop üreticileri, blokları eritir ve şeker, jelatin, mentol, bal vb. ekler. Droplara ekşi ve tuzlu tadı veren amonyum klorür de bu aşamada karışıma ilave edilir. Ortaya çıkan hamur haldeki drop, kalıplara dökülür.

Hollanda’da çok fazla drop üreticisi var, en büyüklerinin sayısı 20. 2008 yılı rakamlarına göre Hollanda’da yıllık kişi başı drop tüketimi 2 kg civarında. Yılda 34 bin ton civarında drop üretildiği, bunun da 90 milyon avro ciroya karşılık geldiği tahmin ediliyor.

Yaklaşık 100 farklı çeşit drop var. Hollandalılar’ın yanı sıra İskandinavlar, Almanlar ve İspanyollar da bu şekerlere ilgi gösteriyor. Türkiye’de bazı alış veriş merkezlerinde yer alan şekercilerde droplara rastlamak mümkün. Ancak meyan köküne uzak bir millet değiliz tabii. Colanın meyan kökü içerdiğini biliyorsunuzdur. Bazı yörelerimizde de meyan kökü şerbeti bol bol tüketilir. Aslında içerdiği bir madde nedeniyle şekerden 50 kat kadar daha tatlı.

Bunca bilgiden sonra drop hakkında ne düşünüyorsunuz merak ediyorum doğrusu!

Kaynakça:
http://www.youtube.com/watch?v=metCxczn2Bg&feature=player_embedded
http://eten-en-drinken.infonu.nl/producten/18775-alles-over-drop.html
http://wapedia.mobi/nl/Drop
http://www.volkskrant.nl/vk/nl/2664/Nieuws/article/detail/368859/2009/10/07/Nederlander-at-vorig-jaar-2-kilo-drop-en-5-kilo-chocola.dhtml
http://nl.wikipedia.org/wiki/Drop
http://www.dropenzo.nl/drop-en-info/drop-en-geschiedenis/drop-en-geschiedenis.html http://www.ballikovan.com/ari-aricilik-bal-haberleri/meyan-bali-cok-faydali

Hollanda Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu’na desteği için çok teşekkür ederim.

Advertisements
This entry was posted in Çok Gezen Mi Bilir, Çok Okuyan mı Bilir, Drop, Hollanda Şekeri, Meyan Kökü, Meyan Kökü Şekeri. Bookmark the permalink.

14 Responses to Bu Yazıyı Drop Tutkusundan Dolayı Eşime Adıyorum

 1. Aylincim yıllar önce dayım getirmişti Almanyadan, ağzıma atmamla tükürmem bir olmuştu. hiç sevmemiştim ama dayım da bayılır bunlara. hala da çocuk gibi kemirir, hele de ayakkabı bağcıgı gibi olan var ya onu çok iyi biliyorum.

 2. ablam hiç getirmedi bunlardan ama bol bol marshmallov getirir o. merak ettim bak şimdi söliyim hemen 🙂

 3. Üstteki yorumu okumasan o ipin konuyla ne alakası var diye soracaktım:) Dropu ilk defa duyuyorum hiç tüketmedim bir gün denemek isterim tabii ozmn gelip yorum ayzacağım:)

 4. Naile says:

  hollanda doğumlu olduğum için bu tat çocukluğumun tadı. Yıllardır yemiyorum, görünce özlediğimi farkettim..

 5. ben yiyemiyorum ağır geliyor tadı, yapışkanlığı ile ilgili bir derdim yok jelly beans çok severim ama drop la ilgili sorun meyam kökü ile ilgili galiba:) o tat ağır geliyor bana, öksürük şurubu tadı kalıyor ağzımda, hasta hissediyorum yiyince:)

 6. Yaseminin yorumuna çok güldüm:) İkilemde kaldım lezzetli birşey mi deil mi diye:) Ama görünüşleri süper. Bir tatmak lazım:)

 7. annemineli says:

  Merhaba; bende oralarda yemiştim, pek iç açıcı gelmedi bana, sevgilerrr..öptüm…..

 8. sarkaç says:

  Merhaba, blogunuzla tanıştığıma memnun oldum.
  Dropları gözüm bir yerlerden ısırıyor ama tadıyla ilgili hiç bir fikrim yok.

 9. Kendimce says:

  Bu şekerden hiç yemedim ama meyan kökünün kokusunu ve tadını bildiğim için az çok tahmin edebiliyorum ama gördüğüm kadarı ile seveni de çok

 10. SerpiL says:

  ya geçenlerde alışveriş merkezlerinde ortada( elimize kese kağıdı verip kendin aldığın hani)satılıyodu.alıverdim karışık ay berbat bişi ya.acep bizim aldıklarımızmı öyleydi sen koymuşsunya siyah çikolata gibi yuvarlak resim.işte ondan.ıyyy bidaha asla almam

 11. DEKOR GURU says:

  Merhaba Aylin Hanım,
  Böyle kapsamlı bilgiler veren blogları biz çok seviyoruz. Ayrıca hazırladığınız lezzetler de birbirinden güzel görünüyor. Bir selam vermeden geçmek istemedik. Sevgilerimizle…
  DEKOR GURU
  Evinizin Online Dekorasyon Gurusu
  http://www.dekorguru.com

 12. Anonymous says:

  ben drop cok seviyorm ancak bulamıyorm nerden bulabilirim lütfen yardımcı olun serpil nerden aldın onuuu

 13. Bilal says:

  slm…2 aydır türkiyede bu şekeri arıyorum bir türlü bulamadım… öncelikle serpil hanım bu şekeri nerede hangi alışweriş merkezinde buldunuz benmle paylaşırsanız çok sewinirim…ayrıca bu şekeri türkiyede nerede bulabileceğimi bilen warsa lütfen benmle paylaşsın şimdiden teşekürler….

 14. Biraz geç yanıt oldu, affınıza sığınıyorum. İstnabul'daki büyük alış veriş merkezlerinin kimisinin içindeki Çok Şeker standlarında bulabilirsiniz bu şekerleri.
  Dekor Guru ve Sarkaç,
  Hoşgeldiniz dost sohbetimize 🙂
  Serpil'im, evet Türkiye'deki çeşitler genelde pek sevilesi cinsten değil. Eşim söylerdi Hollanda'dakileri çok seveceksin diye, öyle de oldu doğrusu 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s